Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

دانلود کتاب امام علی و ستون پایه های سیاست حق مدار

۱۰ آبان ۱۳۹۷
بدون نظر

دانلود کتاب امام علی و ستون پایه های سیاست حق مدار

دانلود کتاب امام علی و ستون پایه های سیاست حق مدار

در این کتاب محمود رضاقلی مبانی اندیشه ها، راهبردها و روشهای سیاسی – حکومتی امام علی را در متن نقد بنیادی ستون پایه های سیاست رایج سنتی در گرایشهای گوناگون شناخته شده اش، بازنگری کرده و با روش تطبیقی مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است.

‘سیاست’ در تاریخ اساساً نھادی بوده است برای کنترل سیستماتیک مردم از راه زور و فریب و دسیسه بمنظور پاسداری از نظمی که بر پایه تبعیض و بی عدالتی اجتماعی بوده و در آن منافع و مصالح اقشاری خاص به زیان دیگران تأمین می شود.

در جھان معاصر نیز، برغم پیشرفت دانش اجتماعی و شبکه های ارتباطی و گسترش مبارزات اجتماعی، ‘سیاست’ ھمچنان بر پاشنه سنتھای تاریخی خود می چرخد؛ اگر چه ضرورتاً اشکال پیچیده تری ھم بخود گرفته است.

به این ترتیب ‘زور’ و ‘فریب’ نه تنھا از اندیشه و رفتار متداول سیاسی جدایی ناپذیر بوده بلکه ھمواره از ارکان اساسی آن به شمار می رفته است. بینش و روش سیاسی زورمداران امروز تفاوتی بنیادی نسبت به سیاست فراعنه، پادشاھان آسور، امپراطوران روم، خلفای اموی و غیره نشان نمی دھد.

شیوه ھای مادی و فنی زندگی اجتماعی، اگر حادثه خارق العاده ای رخ ندھد، در کل تکاملی “خطی” و “رو به جلو” دارند؛ ولی کیفیّت و ماھیّت اندیشه و رفتار سیاسی را شیوه ھای مادی و فنی زندگی اجتماعی تعیین نمی کنند.

‘سیاست’ پیچیده ترین بعد پدیده اجتماعی است و فرض تکامل پیوسته خطی و رو به جلوی آن ساده نگری است و با روند تاریخ ھمخوانی ندارد … بگفته امام علی :

” تقوا کسی را که عبرتھا و پیشامدھای روزگار را از عقوبات و انقلابات پیش روی خود دارد، از افتادن در دام شبھات باز می دارد” (از خطبه ١۶ نھج البلاغه).

دانلود کتاب امام علی و ستون پایه های سیاست حق مدار ، از لینک زیر :

دانلود کتاب

نويسنده / مترجم : محمود رضاقلی
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : ۱٫۳ مگابایت
تعداد صفحه : ۲۴۴

منبع : www.takbook.com

رمز فایل : www.takbook.com

لینک کوتاه مطلب

http://1000book.ir/?p=1039

برچسب ها

مطالب مشابه